Informacja dotycząca poradnictwa psychologicznego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
Sytuacja zagrożenia epidemicznego może być trudnym przeżyciem, wywołującym stres czy stany depresyjno-lękowe, dlatego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu uruchomił nieodpłatne wsparcie psychologiczne. Zaproszenie do rozmowy z psychologiem kieruje zwłaszcza do chorych, samotnych, seniorów, osób objętych kwarantanną, a także do wszystkich, którzy źle znoszą sytuację odosobnienia, boją się o swoją przyszłość czy też czują się teraz opuszczeni i smutni. Jeśli potrzebujesz porozmawiać i uzyskać pomoc specjalisty – zadzwoń pod numer telefonu: 694 719 821. Telefon do psychologa czynny jest siedem dni w tygodniu w godzinach 9.00–16.00.
Wszyscy mieszkańcy Gminy Nowy Targ, niezależnie od tego czy są objęci
kwarantanną lub izolacją, mogą bezpłatnie skorzystać z telefonicznych
konsultacji oferowanych przez Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
w Nowym Targu. Pod numerami telefonu 18 26 33 181, 690 536 719 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 dyżurują psycholodzy/psychoterapeuci, którzy udzielają pomocy i wsparcia.
Pamiętajmy o seniorach, samotnych i osobach z niepełnosprawnościami
Pamiętajmy,
że niezależnie od wsparcia udzielanego przez Gminę Nowy Targ / Gminny
Ośrodek Pomocy Społecznej, wszyscy możemy pomagać osobom w swoim
otoczeniu: seniorom, samotnym, osobom z niepełnosprawnościami. Każdy z
nas może wspierać w codziennych czynnościach, takich jak zakupy,
zaopatrzenie w leki czy zdalne załatwianie spraw urzędowych. Zadbajmy,
by seniorzy czy osoby samotne nie czuły się w tych dniach pozostawione
bez pomocy – okazujmy zainteresowanie, podtrzymujmy relacje, postarajmy
się o regularny kontakt telefoniczny. Chętni mogą także zaangażować się w
wolontariat.
Ponadto na platformie
https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc-dla-potrzebujacych mieszkańcy nadal mogą uzyskać informacje na temat kontaktu z ośrodkiem pomocy społecznej.
Dnia 29 listopada Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu uczestniczył w regionalnych konsultacjach społecznych w sprawie ustawy o bonie senioralnym.
Bon senioralny jest odpowiedzią polityki publicznej na wyzwania związane z godzeniem przez rodzinę obowiązków wynikających z pracy z zapewnieniem wsparcia odpowiadającego potrzebom osób starszych. Konieczność opieki nad bliskimi seniorami niejednokrotnie wiąże się z ograniczeniem aktywności zawodowej lub ponoszeniem znaczących kosztów zapewnienia tej opieki na rynku prywatnym. Ponadto mała liczba osób świadczących usługi w zakresie opieki nad osobami starszymi powoduje, że dostęp do tego typu usług jest znacząco ograniczony.
Praca osób pomagających i wspierających jest bardzo trudna. Wymaga wiedzy i wrażliwości, profesjonalizmu i zaangażowania, spojrzenia ogólnego i równocześnie dostrzegania pojedynczego człowieka, zmagania się z różnymi przeciwnościami losu i barierami. Dziękujemy zaprzyjaźnionym jednostkom samorządowym, organizacjom za życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego i miłe słowa.