Zmiany w Programie Dobry Start - 1 lipca 2021
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu informuje mieszkańców Gminy Nowy Targ, że od 1 lipca 2021 r. wnioski o świadczenie „Dobry start” będzie przyjmował i rozpatrywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego wszelkie pytania dotyczące zasad przyznawania świadczenia oraz składania wniosków należy kierować do ZUS.
Zmiana instytucji odpowiedzialnej za realizację zadania, to nie jedyna modyfikacja programu. Dodatkowo od lipca:
- wnioski będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną banków, które udostępnią taką możliwość (forma papierowa zostanie zlikwidowana),
- wypłata świadczenia nastąpi wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Nie będzie możliwości otrzymania świadczenia w formie gotówkowej i przekazem pocztowym.
Nowotarski Oddział ZUS przy ul. Królowej Jadwigi 10 czynny jest codziennie w dni robocze w godzinach od 8.00 do 15.00, a w poniedziałki do 18.00.
W siedzibie placówki od 1 lipca wyznaczone zostanie stanowisko dla wnioskodawców z możliwością elektronicznego złożenia wniosku. Ponadto pracownicy ZUS będą pomagać wnioskodawcom przy składaniu wniosku, a także w zakładaniu konta w Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Gdzie szukać informacji na temat świadczenia „Dobry start”?
Aktualnych informacji na temat świadczenia „Dobry start” należy szukać na stronach:
Dnia 29 listopada Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu uczestniczył w regionalnych konsultacjach społecznych w sprawie ustawy o bonie senioralnym.
Bon senioralny jest odpowiedzią polityki publicznej na wyzwania związane z godzeniem przez rodzinę obowiązków wynikających z pracy z zapewnieniem wsparcia odpowiadającego potrzebom osób starszych. Konieczność opieki nad bliskimi seniorami niejednokrotnie wiąże się z ograniczeniem aktywności zawodowej lub ponoszeniem znaczących kosztów zapewnienia tej opieki na rynku prywatnym. Ponadto mała liczba osób świadczących usługi w zakresie opieki nad osobami starszymi powoduje, że dostęp do tego typu usług jest znacząco ograniczony.
Praca osób pomagających i wspierających jest bardzo trudna. Wymaga wiedzy i wrażliwości, profesjonalizmu i zaangażowania, spojrzenia ogólnego i równocześnie dostrzegania pojedynczego człowieka, zmagania się z różnymi przeciwnościami losu i barierami. Dziękujemy zaprzyjaźnionym jednostkom samorządowym, organizacjom za życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego i miłe słowa.