Zmiany w programie Rodzina 500+ od 01.01.2022.
Uprzejmie informujemy, że od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie uprawnienia do realizacji i wypłaty świadczenia wychowawczego. Na mocy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, obsługą programu Rodzina 500+ zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną. Wypłata świadczenia 500+ będzie możliwa wyłącznie w formie bezgotówkowej.
Wniosek o 500+ wraz z załącznikami
będą składane za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co
wnioski o świadczenie „Dobry start” oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i
są to:
- Portal Emp@tia,
- PUE ZUS,
- Bankowość elektroniczna.
Do ZUS od dnia 01.01.2022 r. należy kierować tylko wnioski o nowe świadczenia 500+,
jeszcze nie wypłacane, np. na nowo urodzone dzieci. Natomiast wnioski
na nowy okres świadczeniowy 2022/2023, będzie można składać do ZUS od
01.02.2022 r.
Świadczenia
wychowawcze wypłacane obecnie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w
Nowym Targu na podstawie wniosków złożonych do końca roku 2021, będą
nadal kontynuowane do końca okresu świadczeniowego 2021/2022, czyli do
końca maja 2022 r.
Szczegółowe informacje pod linkiem:
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/swiadczenie-wychowawcze-500-od-2022-roku/3068230
Dnia 29 listopada Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu uczestniczył w regionalnych konsultacjach społecznych w sprawie ustawy o bonie senioralnym.
Bon senioralny jest odpowiedzią polityki publicznej na wyzwania związane z godzeniem przez rodzinę obowiązków wynikających z pracy z zapewnieniem wsparcia odpowiadającego potrzebom osób starszych. Konieczność opieki nad bliskimi seniorami niejednokrotnie wiąże się z ograniczeniem aktywności zawodowej lub ponoszeniem znaczących kosztów zapewnienia tej opieki na rynku prywatnym. Ponadto mała liczba osób świadczących usługi w zakresie opieki nad osobami starszymi powoduje, że dostęp do tego typu usług jest znacząco ograniczony.
Praca osób pomagających i wspierających jest bardzo trudna. Wymaga wiedzy i wrażliwości, profesjonalizmu i zaangażowania, spojrzenia ogólnego i równocześnie dostrzegania pojedynczego człowieka, zmagania się z różnymi przeciwnościami losu i barierami. Dziękujemy zaprzyjaźnionym jednostkom samorządowym, organizacjom za życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego i miłe słowa.